Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Ochrona Praw Autorskich
Działania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszym Ośrodku łącza się z obchodami różnych świąt ustanowionych w celu promocji Czytelnictwa. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, oprócz wspólnego czytania książek, bajek i opowiadań , w starszych klasach podjęliśmy temat praw autorskich. Podczas zajęć w bibliotece uczniowie klasy 4-6 mieli okazję stworzyć własną książkę. Przy okazji mogli utrwalić sobie wiedzę na temat powstawania książki, przypomnieć sobie pojęcia autor, ilustrator, wydawca. Przekonali się też, jakiego zaangażowania wymaga napisanie książki. Z wyobraźni naszych uczniów przelanej na papier powstało kilka nowych dzieł literackich.
Kontynuując tegoroczne działania w ramach NPRC w klasach starszych szkoły podstawowej podjęliśmy temat Ochrony Praw Autorskich. Podczas warsztatowych zajęć bibliotecznych uczniowie dowiedzieli się co to są prawa autorskie, jaka twórczość może podlegać ustawowej ochronie, w jakim zakresie można korzystać z tego, co stworzyły inne osoby, co to jest plagiat i jakie konsekwencje niesie ze sobą naruszenie prawa autorskich. Celem zajęć było uświadomienie młodzieży w jaki sposób mogą się dzielić z innymi efektami swojej pracy oraz jak zgodnie z prawem korzystać z dzieł innych osób.
Książki rozwijają wyobraźnię, kształtują zdolności poznawcze, doskonalą technikę czytania, edukują i bawią. Rynek czytelniczy obfituje w ciekawe propozycje książkowe dla dzieci i młodzieży. Różnorodna tematyka, bliskie młodym czytelnikom, współczesne treści, ciekawe, wciągające historie bohaterów, realne lub fantastyczne opowieści przyciągają młodego czytelnika. Na gazetce ściennej przy bibliotece szkolnej zamieściliśmy propozycję książek dla dzieci i młodzieży, które mogą zainteresować naszych uczniów, skłonić do poszukiwania i zachęcić do obcowania z książką.